Czy niedokrwistość może sugerować toksoplazmozę wrodzoną?

Witam! Pisałam już wcześniej, czy robić badania w kierunku toksoplazmozy wrodzonej mojej 5-miesięcznej córeczce. Zrobiłam testy w 8 miesiącu ciąży i wyszły mi IgG 51 IU, a IgM ujemne. Drugie badanie dało taki sam wynik. Powiedziano mi, że to stare zakażenie sprzed ciąży. Czy to prawda? Czy mam robić córeczce jakieś badanie w tym kierunku? Tak rozwija się normalnie, tylko miała obniżoną hemoglobinę do 10,4g%. Przy infekcji gardła przez miesiąc podawałam jej żelazo, ok. 3ml, i hemoglobina po tym okresie była już w normie. Czytałam, że niedokrwistość może sugerować toksoplazmozę - czy to prawda? Mam robić jej jakieś badania?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dla rozwijającego się płodu niebezpieczne jest zakażenie matki toksoplazmozą, do którego doszło w czasie trwania ciąży. Wyniki Pani badań z okresu ciąży wskazują, że do zakażenia doszło wcześniej (o „świeżej” infekcji świadczyłby wzrost przeciwciał klasy IgM, a te w dwukrotnym oznaczeniu były ujemne). Niedokrwistość u Pani córeczki nie jest objawem, który wymagałby diagnostyki w kierunku toksoplazmozy wrodzonej. Nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań.