Czy po udarze, który spowodował luki pamięciowe i zaburzenia poznawcze istnieje szansa na poprawę?

czy po udarze, który spowodował luki pamięciowe i zaburzenia poznawcze istnieje szansa na poprawę, ewentualnie do lekarza jakiej specjalizacji się zgłosić? Pozdrawiam

Problemami osób starszych zajmują się geriatrzy,ale w tym przypadku warto skorzystać z wizyty u neurologa. Powrót funkcji po udarze zależy od lokalizacji, typu i rozległości udaru. Ważny jest też wiek pacjenta i jego możliwości sprzed udaru, np. czy nie było wcześniej problemów z pamięcią. Po udarach często obserwujemy problemy z komunikowaniem się, zarówno w zakresie mowy, jak i jej rozumienia, zwykle jest to tzw.afazja, która towarzyszy niedowładowi prawostronnemu. Typ i głębokość tych zaburzeń (afazji) również wpływa na poziom funkcjonowania pacjenta. Moim zdaniem, warto skorzystać z wizyty u neurologopedy (logopedy) i psychologa, po ocenie możliwości w zakresie komunikowania się i funkcji poznawczych, dowiedzą się Państwo jakie są możliwości terapii i ewentualne rokowania.
Pozdrawiam

Poudarowe deficyty poznawcze mogą się w pewnej mierze wycofać; jednak należy brać pod uwagę fakt, że pewne uszkodzenia czasem okazują się nieodwracalne. Mówiąc o poprawie po przebytym udarze mózgu należy rozważać dwa procesy: 1) proces spontanicznej poprawy oraz 2) proces poprawy związanej z treningiem funkcji poznawczych. Zwykle największe zmiany obserwowane są w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Oddziaływania terapeutyczne po udarze mózgu, czyli trening funkcji poznawczych (rehabilitacja neuropsychologiczna) prowadzona jest przez neuropsychologa. Właściwą terapię poprzedza etap diagnostyczny, na którym przeprowadzany jest szereg testów, pozwalających określić rodzaj deficytów. Jeśli wśród objawów znajdują się również problemy w zakresie komunikacji werbalnej (nadawanie i/lub rozumienie mowy) należy udać się po pomoc do neurologopedy. Opiekę lekarską zapewnia lekarz neurolog, który ocenia stan zdrowia, ustawia terapię lekową oraz zleca wykonanie badań obrazowych.