Czy podłużna linia na dłoni może świadczyć o zespole Downa?

Witam. Mam dylemat, który od dłuższego czasu nie daje mi spokoju. Chciałem iść z tym do lekarza ale się boję. Boję się, że faktycznie okaże się, że mam downa. Dlaczego tak pisze, twierdzę? Mianowicie odkąd pamiętam, gdy ylwm mały miałem prostą linie wzdłuż dłoni.. Zawsze mnie to ciekawilo.. Dlaczego tak.. Nikt inny nie ma, a ja mam.. Czemu.. Zapytałem kiedyś kuzynki, żeby pokazała mi dłoń, byłem mały. Gdy mi pokazała, okazało się, że ma dokładnie taka sama kreske jak ja, zapytałem, dlaczego taka mamy.. Jesteś pierwszą osobą, która ma taką kreske.. Potem okazało się, że i mój tata taka ma.. Gdy dorosłym, dowiedziałem się, że to oznaka downa.. Teraz nie daje mi to spokoju.. Czy ja mam downa?

Lek. Paweł Szadkowski

Sama prosta linia na dłoni nie stanowi zespołu Downa. Jest to po prostu cecha, która występuje w Pana rodzinie i nie ma to znaczenia. Np. osoby z zespołem downa często mają osadzone nisko uszy, duży język, płaski grzbiet nosa - mnóstwo ludzi ma takie cechy wyglądu, ale są zdrowi.