Czy tabletki antykoncepcyjne dają mi już ochronę?

Dzień dobry. Rozpoczęłam branie tabletek daylette. Ginekolog powiedziała, żebym zaczęła brać je z pierwszym dniem okresu i tak tez zrobiłam (tak mi się przynajmniej wydaje). Gdy zobaczyłam ciemno-brązową wydzielinę pomieszana z krwią uznałam to za okres i przyjęłam pierwsza tabletkę o godzinie 21:00, okazało się jednak że mocne krwawienie pojawiło się dopiero w nocy (około 5 godzin po wzięciu tabletki) dodam tylko, że nigdy przed okresem nie miałam takiej ciemnej wydzieliny wiec dlatego uznałam ją za okres. Moje pytanie brzmi czy tabletka chroni mnie od początku czy muszę przyjąć cały blister aby tabletki zaczęły chronić mnie przed ciążą?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro krwawienie miesiączkowe pojawiło się po pięciu godzinach od zażycia pierwszej tabletki antykoncepcyjnej, to ochrona powinna być natychmiastowa. Ciemnobrązowa wydzielina była w tym przypadku zapowiedzią miesiączki.

Inaczej wyglądałaby sytuacja, gdyby rozpoczęła Pani przyjmowanie pigułek po zauważeniu wydzieliny, a okres pojawiłby się dopiero po kilku dniach. W obecnej sytuacji wszystko powinno być w porządku. Proszę kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zgodnie ze schematem. Dla pewności może Pani używać dodatkowego zabezpieczenia przez pierwszy tydzień.

Odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania zamieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-podczas-plamienia-przed-okresem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-podczas-plamienia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-a-rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.