Czy ten preparat można stosować na pęknięcia naczyń krwionośnych?

Czy Arnicę M. 200 CH można stosować w przypadku częstych pęknięć naczyń krwionośnych. Mam 57 lat, ostatnio często doznaję podskórnych wylewów na dłoniach, praktycznie bez powodu.Wiem, że arnika wzmacnia naczynia, nie wiem tylko, który preparat 9200 CH, 9 CH czy jeszcze inny) będzie odpowiedni i jakie dawki stosować? Grażyna

Przyczyny pękania naczynek krwionośnych mogą mieć różne podłoże. Przykładowo kruchość i pękanie naczyń krwionośnych może być związane z zaburzeniami budowy ściany naczyń co z kolei może być spowodowane chociażby niedoborem witaminy C.

W niektórych przypadkach taki stan może być również spowodowany zaburzeniem produkcji kolagenu, czyli białka

stanowiącego „rusztowanie” dla ścianek naczyń krwionośnych. W efekcie powoduje to zarówno nadmierną kruchość jak i przepuszczalność naczyń krwionośnych. W tym przypadku trzeba pamiętać, że palenie tytoniu oraz stres sprzyjają rozkładowi kolagenu.

Współczesne ziołolecznictwo oferuje sporą grupę surowców (i preparatów z nich pozyskiwanych) pozytywnie wpływający na wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych. Jednym z nich jest chociażby wymieniona przez Panią arnika górska. Jednak ich stosowanie zależy od wielu czynników - w tym przyjmowanych leków lub ewentualnych schorzeń, które mogą stanowić przyczynę kruchości naczyń.

Dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą w tym zakresie.

Pozdrawiam serdecznie, życząc zdrowia mgr Arkadiusz Ciołkowski, zielarz - fitoterapeuta www.poradazielarska.pl

Preparaty homeopatyczne są obecnie uznawane przez medycynę akademicką za nieskuteczne. Objawy mogą wskazywać na skazę naczyniową- w zakresie lekarza hematologa.