Dlaczego niemowlę oddaje zielone stolce?

Witam, Od dwoch dni moj 6-cio miesieczny syn robi zielone kupki. Dzis wydaje sie miec mniej energii. Glownie podczas karmienia piersią poplakuje, spina sie, slychac bulgotanie w brzuszku, oddaje gazy i robi kupkę. Wczoraj wieczorem i dzis rano mial podwyższona temperaturę. Czym moze byc to spowodowane?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno podwyższona temperatura ciała, jak i prawdopodobne gorsze samopoczucie oraz zielony kolor stolca wskazują na infekcję – o etiologii wirusowej lub bakteryjnej. Sam kolor kupy nie przesądza jeszcze o niczym – jednorazowe wystąpienie zielonego stolca może mieć wiele przyczyn niezwiązanych z chorobą, jednak w przypadku Pani dziecka niewątpliwie warto skonsultować się z pediatrą. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Proszę bacznie obserwować dziecko i kontrolować temperaturę ciała – podniesiona świadczy o reakcji obronnej organizmu, jednak gdy przekroczy 38 stopni Celsjusza może być konieczne podanie leków przeciwgorączkowych. Więcej wskazówek pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/goraczka-u-niemowlaka-przyczyny-zapobieganie.

Jeżeli częstotliwość wypróżnień znacząco zwiększy się, istnieje także ryzyko odwodnienia, podobnie alarmujące byłoby pojawienie się śluzu czy krwi w pieluszce, a także postępująca apatia dziecka i brak apetytu. Takie dolegliwości wymagają niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem, choć niewykluczone, że opisane przez Panią symptomy ustąpią samoistnie, gdy organizm malucha rozprawi się sam z infekcją.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-biegunke-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.