Dna moczowa i podwyższony poziom kwasu moczowego

Witam. Rok temu stwierdzono u mnie dne moczanowa. Był podwyższony nieznacznie kwas moczowy. Objawami był przedewszystkim ból dużego palucha u nogi. Lekarz pierwszego kontaktu zalecił Mirulit. Ból przeszedł i od roku mam spokój. Pytanie: czy nadal jestem chory i jakie skutki niesie za sobą choroba jesli odpowiedz bedzie pozytywna. Ostatnio robiłem testy i wyniki sa na granicy ale w normie.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, u chorych po napadzie dny (w tym wypadku był to ból palucha) można spodziewać się nawrotu dolegliwości w ciągu 2 lat, leczenie i kontrola poziomu kwasu moczowego w połączeniu ze zmianą trybu życia (zmniejszenie spożycia alkoholu i pokarmów mięsnych) pozwala jednak na złagodzenie objawów choroby i wydłużenie okresu bezobjawowego. Brak leczenia doprowadzi do częstszego występowania ataków dny, wystąpienia zmian zapalnych w stawach, chorób nerek (kamica, białkomocz).