Jak pomóc córce z nadwagą?

Witam! Mam córkę w wieku 12 lat, waży około 70 kg przy wzroście 164 cm. Zakazałam jej jedzenia słodyczy, podaję jej warzywa i owoce, ale myślę, że ona nie stara się tego zrozumieć. Ma problemy z dopasowaniem ubrań do swojej sylwetki. Ma duży brzuch i uda. Prosze o pomoc. Jak mogę jej pomóc?
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Przede wszystkim musi Pani sama zacząć jeść, jak Pani córka. Odchudzając dzieci, przyjmuje się zasadę, że wszyscy domownicy jedzą i ćwiczą, jak one - wtedy dieta nie jest odczuwana jako kara, ale nowy sposób życia w rodzinie.

Powinna Pani zacząć z córką uprawiać sport. Aktywność fizyczna pomoże córce docenić rolę dbania o zdrowie i sylwetkę, a i ułatwi spalenie tkanki tłuszczowej.

Dzieci w wieku Pani córki powinny się odchudzać jedynie pod okiem specjalisty, odradzam stosowanie diet z gazet, gdyż w tym wieku organizm się rozwija i łatwo można doprowadzić do anemii i osłabienia.

Dobrze Pani zrobiła odstawiając słodycze. Do tego dołączyć należy: słodzone napoje gazowane, słone przekąski, dania fast food, potrawy smażone i gotowe do spożycia. Z owocami radziłabym uważać, ponieważ zawierają dużo cukrów. Zachęcam do podawania córce dużych ilosci chudego nabiału - jogurtów naturalnych, kefirów, serów twarogowych, mleka - wszytsko do 1,5% tłuszczu. Ważną rolę pełni także rozkład posiłków. Niech Pani ustali z córką godziny 5 posiłków w ciągu dnia (w odstępach 3 godzin), których się będzie trzymała. Poprawi to metabolizm i zmniejszy ochotę na słodycze.

Warto zająć się zdrowym odżywieniem już teraz, ponieważ złe nawyki z młodości skutkują otyłością w późniejszym wieku.

Pozdrawiam