Jak prawidłowo suplementować selen, jod i cynk?

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy suplementacji jodu, selenu i cynku przy stwierdzonym autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy. Czy cynk i selen mogą być przyjmowane w formie jednego kompleksowego suplementu czy oddzielnie? Przeczytałam że przyjmowane razem wykluczają się wzajemnie z organizmu, dlatego wolę zasięgnąć opinii lekarza. Pozdrawiam
KOBIETA, 25 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeśli chodzi o jednoczesną suplementację selenu i cynku, nie ma ogólnego przeciwwskazania, żeby nie można ich przyjmować razem.

Selen jest minerałem, który może mieć korzystny wpływ na zdrowie tarczycy i układu odpornościowego. Cynk również odgrywa rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego i może być korzystny w stanach autoimmunologicznych.

Minerały te można przyjmować w połączeniu z innymi suplementami, ale warto zwrócić uwagę na właściwe dawkowanie, aby uniknąć nadmiernego spożycia.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moge-prowadzic-suplementacje-w-ten-sposob-jednego-dnia-biorac-cynk-i-drugiego-selen

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/laczenie-selenu-i-cynku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.