Jak radzić sobie z agresywnym mężem?

Witam mój mąż piję.Mamy roczną córkę.klocimy się o alkohol od dawna,on nie widzi w tym nic złego to ja się czepiam o jestem tą zła.Zdarza się że jest tydzień bądź dwa przerwy ale później nadrabia.Obraza mnie i moją rodzinę.Raz mnie popchnął na podłogę.Ostatio dzieje się ze mną coś dziwnego...gdy wychodzi zaczynam cała się trząść i robi mi się zimna aż zęby trzaskają-zastanawiam się jaki wróci.W ogóle gdy czuję alkohol robię się poddeberowana.Co to może być...

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry, w sytuacji długotrwałego stresu spowodowanego piciem kogoś bliskiego oraz brakiem skuteczności podejmowanych działań przeciwdziałających rozwiązanie problemu alkoholowego mogą pojawić się zaburzenia psychosomatyczne, o których Pani pisze. Inne objawy to np. uczucie samotności, brak nadziei, zakłócenia funkcji poznawczych, chwiejne stany emocjonalne. To wynik ogromnego napięcia, niepewności i lęku. W sytuacji, kiedy w rodzinie pojawia się alkoholizm, wpływa to destrukcyjnie na całe funkcjonowanie społeczne i emocjonalne tej rodziny. Jeśli do tego dochodzi przemoc fizyczna i agresja to trzeba zareagować i nie można tego zlekceważyć, bo może mieć to tragiczne konsekwencje. Proszę spróbować udać się do poradni terapii uzależnień, gdzie może Pani uzyskać bezpłatną pomoc terapeutyczną i medyczną. Na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych www.parpa.pl znajdzie Pani listę wszystkich placówek lecznictwa odwykowego w Polsce. Zachęcam do udania się tam. Specjaliści udzielą Pani konkretnych wskazówek, jak radzić sobie w tej sytuacji. Przede wszystkim nie będzie Pani z tym sama, uzyska Pani wsparcie i niezbędną pomoc. Może uda się Pani namówić męża na konsultację z terapeutą.
Pozdrawiam.

Zachęcam do zgłoszenia się do Poradni Leczenia Uzależnień- można tam także skorzystać z pomocy dla rodzin osób uzależnionych oraz dla osób współuzależnionych. Specjaliści (psycholodzy, psychoterapeuci, trenerzy i psychiatrzy) pomogą Pani zrozumieć mechanizmy uzależnienia, stawiać granice, oddawać odpowiedzialność za picie, a także radzić sobie z objawami somatyzacyjnymi, których Pani doświadcza.