Jak radzić sobie z lękiem przed przyszłością?

Mam 20 lat .Moim problem jest to ,że strasznie boje się życia.Boje ,się że sobie nie poradzę w przyszłości z płaceniem rachunków, obowiązkami domowymi itp.Boje się również być w ciąży ,że sobie nie poradzę z wychowaniem.Oduwam taką wewnętrze rozbicie z powodu rodziców którzy zachowują się nie odpowiedzialnie.Ich beztroskie życie i olewanie z ich strony na czas rachunków ,kredytów brak planu na to wszystko dobija mnie jakby się pobugili..Czuje się z tego powodu fatalnie , myśląc że kiedyś się okaże się jesteśmy zaduzeni....Mam pracę uczę się dalej ale nie czuje satysfakcji nadal nie wiem czego tak naprawdę chce od zycia.Chciałabym być szczęśliwa przy boku mojego chłopaka ale targają mną różne emocje .On też ma trudny charakter wybuchowy o byle co ... denerwuje się wtedy na mnie a ja milczę albo rówierz reaguje tak samo bo jest łatwiej .Wolę uciekać niż zmierzyć się z tym .Wszytsko dusze w sobie i analizuje.Opisal tak powierzchownie problem bo w sumie nie wiem jak to ująć i czy jest to wogole problem czy tylko moje wymysly.Pozdrawiam :)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

To wszystko, o czym Pani pisze, z pewnością jest bardzo trudne. Najważniejsze, że jest Pani świadoma swoich emocji i schematów funkcjonowania, że umie je Pani dostrzec i ponazywać. To pierwszy krok do uzdrowienia. Wymieniła Pani wiele objawów, których źródłem jest najprawdopodobniej lęk i zaniżona samoocena, a także nieprawidłowe wzorce wyniesione z domu rodzinnego oraz obawa, że zrealizują się także w Pani życiu. Pani mocną stroną jest proaktywność – proszę siebie docenić za to, już teraz robi Pani wszystko, by zapobiec złemu scenariuszowi – mimo młodego wieku uczy się Pani i pracuje oraz szuka dla siebie pomocy. Proszę zacząć bardziej skupiać się na swoich mocnych stronach i tym, co już udało się Pani osiągnąć, a także – w jaki sposób to Pani osiągnęła, dzięki jakim własnym zasobom (wiedzy, umiejętnościom, cechom charakteru?). To ćwiczenie najlepiej wykonywać regularnie, w formie pisemnej. Jest Pani dorosłą i świadomą osobą i nie musi Pani powtórzyć błędów swoich rodziców – może Pani dokonać swoich własnych wyborów i prowadzić taki styl życia, jaki odpowiada Pani wartościom i potrzebom.

Najskuteczniejszą (i sięgająca do przyczyn) formą poradzenia sobie z trudnościami, których Pani doświadcza, jest psychoterapia. W bezpiecznych warunkach będzie Pani mogła przyjrzeć się schematom wyniesionym z domu rodzinnego i relacjom z rodzicami, zbudować pozytywną samoocenę, nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie z lękiem i stresem. Proponuję, żeby rozważyła Pani poznawczo-behawioralny nurt psychoterapii (CBT). Praca w nim koncentruje się na rozpoznaniu negatywnych myśli/przekonań (np. wywołujących lęk) i zmianie ich na pozytywne, wspierające. Niezależnie od podjęcia terapii, pomocny w radzenia sobie z przykrymi myślami i emocjami jest tzw. trening uważności (ang. mindfulness), który może Pani zacząć praktykować samodzielnie w domu. Więcej na temat znajdzie Pani na przykład pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/mindfulness-zwolnij-tempo-zycia-i-badz-tu-i-teraz.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę, żeby udało się Pani wygrać z lękiem i zrealizować swój wymarzony scenariusz na życie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.