Jakie mam szanse na zajście w ciąże bliźniaczą?

Witam,
chciałabym się dowiedzieć jakie jest prawdopodobieństwo, że zajdę w ciąże bliźniaczą? Od ponad pół roku stosuję antykoncepcję doustną, ale planujemy z partnerem dziecko jeszcze w tym roku. W mojej rodzinie zdarzały się ciąże mnogie, mój dziadek był z bliźniaków oraz mojemu kuzynowi urodziło się dwóch chłopców. Ojciec mojego partnera także ma brata bliźniaka.
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skłonność do ciąż bliźniaczych może być dziedziczona genetycznie. Należy tu jednak rozróżnić dwa typy ciąż bliźniaczych, to jest jednojajowe, związane z podziałem zarodka oraz dwujajowe, związane z podwójną owulacją. Dziedziczna jest jedynie skłonność do mnogiej owulacji i to w lini żeńskiej. Czyli ciąża mnoga w historii rodzinnej Pani partnera nie zwiększa Państwa szans na taki przypadek, tymczasem jeśli w Pani rodzinie występowały ciążę mnogie, dwujajowe, to jest Pani narażona na nieco wyższe niż zwykle ryzyko ciąży bliźniaczej, zwłaszcza jeśli stwierdzono kiedyś u Pani podwójna owulację, na przykład podczas rutynowego badania USG w gabinecie ginekologicznym.

Pozdrawiam serdecznie!