Kiedy należy wykonać badania hormonalne?

Witam, chciałabym zapytać, kiedy należy wykonać badania hormonalne (TSH, prolaktyna, estradiol, FSH, testosteron)? W którym dniu cyklu? Chcę tylko zaznaczyć, że jestem w trakcie przyjmowania ostatniego opakowania tabletek antykoncepcyjnych. Chcę również zapytać, po jakim czasie po odstawieniu tabletek powinnam wykonać badania, żeby wyszły wiarygodne? Pozdrawiam i proszę o szybką odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Po odstawieniu antykoncepcji homonalnej nieraz do pół roku czasu występują zaburzenia miesiączkowania, ponieważ choć owulacja może być już pierwszym cyklu po zaprzestaniu antykoncepcji, u niektórych kobiet zajmuje to więcej czasu. Taka minimalna przerwa wynosi 3 miesiące, jaką powinno się odczekać - chyba, że Pani ginekolog zadecyduje inaczej, ponieważ nie mam danych z jakich wskazań te badania mają być wykonane.

Jeżeli chodzi o najlepszą fazę cyku na oznaczanie hormonów:
- FSH i LH - 3-5 dzień cyklu,
- stężenie prolaktyny zmienia się nieznacznie podczas cyklu, ale zazwyczaj oznacza się w II fazie, około 21 dnia,
- estriadol - w zależności od celu badania, zazwyczaj razem z FSH lub LH lub 12-14 dniu przy monitorowaniu owulacji,
- progesteron - najczęściej w 21. dniu.

Serdecznie pozdrawiam!