Niedoczynność tarczycy u 22-latki

Witam, mam 22lata, i od roku choruję na niedoczynność tarczycy. Dziś odebrałam wyniki badań, bardzo zależy mi na interpretacji ATPO mój wynik to 17.2 I=IU/ml - ( dodatni > 8,0 IU/ml , Ujemny < 8,0IU/ml) co to znaczy ? Czy jest to coś poważnego że wynik jest dodatni ? czy też wynik prawidłowy powinien być ujemny ? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry,

Tak jak Pani pisze, ma Pani niedoczynność tarczycy, którą zdiagnozowano rok temu. Podwyższony poziom przeciwciał antyTPO wskazuje na etiologię autoimmunologiczną jako przyczynę niedoczynności tarczycy u Pani, w tym przypadku chorobę Hashimoto (najczęstsza przyczyna niedoczynności u kobiet). Stężenie przeciwciał jest nieznacznie podwyższone, więc nie musi się Pani nadmiernie martwić. Proszę co jakiś czas kontrolować stężenie TSH. Najlepiej, gdyby wartości były poniżej 2,5, a więc warto tak dobrać dawkę leku po konsultacji lekarskiej, aby TSH nie było za wysokie. Średnie TSH w populacji zdrowych kobiet w Pani wieku wynosi ok. 1,5. Ale jest coś takiego jak tzw. autonorma, tzn. jedna osoba lepiej czuje się przy nieco niższych wartościach TSH, a inna przy wyższych.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz