Niedowaga u 14-latka

Witam Mam 14 lat jestem chłopakiem i mam pewien problem .. Mam niedowagę .. Ważę 60 kg podczas wżenia wieczorem, więc rano będę ważyć jeszcze mniej .. Mam około 184-185 wzrostu. Co mam zrobić aby osiągnąć odpowiednią wagę?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Niska masa ciała jest często dziedziczona. W tak młodym wieku zmiany w zakresie masy ciała i wzrostu mogą jeszcze nastąpić, a nawet być znaczące.
Warto jednak przeanalizować jadłospis pod kątem popełnianych błędów żywieniowych i ocenić, czy dzienna podaż energii nie jest zbyt niska w stosunku do zapotrzebowania.
Polecam przede wszystkim zwiększyć ilość posiłków dziennie, aby móc dostarczyć większe ilości energii. Powinna ona pochodzić jednak ze zdrowych produktów spożywczych a nie słodyczy czy fast foodów. W ramach przekąski wskazane są orzechy, migdały, nasiona itp, które charakteryzują się wysoką kalorycznością a jednocześnie niewielką objętością.
Codzienna dieta powinna być urozmaicona, bogata w chude mięso i ryby, produkty zbożowe, oleje roślinne, warzywa i owoce.