Operacja przepukliny pachwinowej bez użycia siatki

Mam 58 lat i jestem 3 tygodnie po operacji przepukliny pachwinowej. Chirurg już w trakcie badania powiedział mi, że siatka nie konieczne musi być, bo zawsze jest to obce ciało w ciele. Jak powiedział, tak zrobił i siatki mi nie wstawił. Co więc decyduje o tym, czy ma być siatka czy nie?

Lek. Marta Hat

Witam! Nie ma ścisłych wytycznych, które mówiłyby o wskazaniach co do konkretnej techniki operacyjnej w przepuklinach pachwinowych. Techniki napięciowe (czyli bez siatki, w tym metoda niskonapięciowa) są starsze, w badaniach mają nieco większą liczbę nawrotów w obserwacji odległej oraz powikłań w postaci dolegliwości bólowych po zabiegu. Zaletami jest brak implantu. Techniki beznapięciowe (z użyciem siatki) są zalecane u osób, które planują być aktywne fizycznie po zabiegu lub pracują fizycznie - gwarantuje to lepsze wzmocnienie operowanych powłok. Technika operacji jest dobierana indywidualnie, najlepiej uzgadniać ją z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam