Powrót do pracy po operacji przepukliny pachwinowej

witam! jestem po operacji przepukliny pachwinowej nie wiem kiedy moge wrucic do pracy pracuje fizycznie w fabryce używanych ciuchów i obawiam sie ze kurz moze mi zaszkodzic?
ponad rok temu

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Przyjmuje się, iż po około 100 dniach od operacji przepukliny pachwinowej rana jest w 100 procentach wygojona i można podejmować nawet ciężki wysiłek fizyczny. Należy jednak pamiętać, iż proces gojenia u każdego przebiega w indywidualnym tempie. Przed powrotem do ciężkiej fizycznej pracy należy zasięgnąć opinii lekarza prowadzącego

Kurz zapewne nie zaszkodzi, ale podnoszenie dużych ciężarów tak. Jeśli operacja wykonana była przy użyciu siatki powrót do pełnego obciążenia mięśni powłok brzusznych po około 1-2 miesiącach zaś przy operacji metodą bez siatki po 2-3 miesiącach. Najlepiej, aby w tej kwestii informacji udzielił chirurg, który dokonał operacji lub prowadzi Panią/a.