Polipy w okrężnicy

Opis badania rektoskopii: okolica zewnętrzna odbytu nie zmieniona. W kanale odbytu linii pośrodkowej tylnej szczelina odbytu. Aparat wprowadzono do dystalnej części esicy. W proksymalnej części prostnicy siedzący polip średnicy ok. 4 - 5 mm. Częściowo usunięty kleszczami biopsyjnymi. Rozpoznanie: Fissura ani. Polypus recti. Wyniki badania histopatologicznego: Fragmenty śluzówki jelita grubego z utkaniem gruczolaka cewkowo - kosmkowego z dysplazja dużego stopnia. Doszczętność wycięcia niemożliwa do oceny. Dalsze zalecenia - pełna kolonoskopia. Badanie będzie zrobione w ciągu 2 tygodni.

Mam 33 lata. Mężczyzna. Powód robienia rektoskopii - jednorazowe krwawienie z odbytnicy. Kolor jasnoczerwony. Lekarz stwierdził, że to wynik szczeliny. Przepisał jakąś maść - przeszło. Minął już ponad miesiąc krwawień nie było. Pytania: - Proszę mi powiedzieć, jaka jest szansa, że w dalszej części okrężnicy też będą polipy? W jakich częściach teoretycznie jest ich najwięcej? - Ponieważ stopień dysplazji jest bardzo duży, czy jest możliwe że patomorfolog mógł się pomylić i zamiast gruczolaka jest to już rak? - Czy może być taka sytuacja, że w dalszych częściach okrężnicy jest już nowotwór, a ten gruczolak to jakiś naciek? - Czy ew. inne polipy mogą być również z tak dużym stopniem dysplazji? - Jeśli nawet jest to polip o dużym stopniu dysplacji, to ile mniej więcej czasu zajmuje przekształcenie się go w raka jelita grubego? - Jeśli polip został częściowo usunięty, to czy jest szansa na jego szybsze zezłośliwienie? - Oraz czy jest możliwa taka sytuacja, że w części poddanej badaniu hist-pat wykryto gruczolaka, a w pozostałej części są już komórki rakowe? Z innych objawów wymienić powinienem częste puszczanie gazów, chociaż nie jest to objaw, który występuje od niedawna. Trwa już naprawdę długo - chyba od czasów szkoły średniej (co najmniej 15 lat). Poza tym, jest to chyba też wynik stresu - zawsze w sytuacjach stresowych się to nasila.

Jaka jest szansa, że w dalszej części okrężnicy też będą polipy?
- Raczej niewielka. Pan jest młodą osobą, więc polipy u takich osób są rzadkością. Jednak trzeba wykonać kolonoskopię, aby ewidentnie to wykluczyć ponieważ zdarza się, że polipy nie są pojedyncze.
W jakich częściach teoretycznie jest ich najwięcej?
-Większość gruczolaków występuje w lewej połowie okrężnicy (zstępnica, esica, odbytnica). Jednak wraz z wiekiem zaznacza się tendencja do równomiernego rozkładu gruczolaków w całym jelicie grubym.
Ponieważ stopień dysplazji jest bardzo duży, czy jest możliwe że patomorfolog mógł się pomylić i zamiast gruczolaka jest to już rak?
- Histopatolog praktycznie nie może się w tym względzie pomylić, więc proszę się nie niepokoić.
Czy może być taka sytuacja, że w dalszych częściach okrężnicy jest już nowotwór, a ten gruczolak to jakiś naciek?
- Tak możliwość niestety zawsze istnieje. Jest ona niewielka, ale istnieje. Po to trzeba, więc zrobić kolonoskopię, aby to ewidentnie wykluczyć.
Czy ew. inne polipy mogą być również z tak dużym stopniem dysplazji?
- Być może tak. Trudno na ten temat gdybać. Trzeba wykonać kolonoskopię. Jeśli w czasie kolonoskopii stwierdzi się jakiekolwiek polipy trzeba je doszczętnie usunąć i poddać badaniu histopatologicznemu.
Jeśli nawet jest to polip o dużym stopniu dysplazji, to ile mniej więcej czasu zajmuje przekształcenie się go w raka jelita grubego?
- Tego typu polip, o tej wielkości, to groźba zezłośliwienia w około góra 10-20% w czasie około 10-15 lat
Jeśli polip został częściowo usunięty, to czy jest szansa na jego szybsze zezłośliwienie?
- Nie. Nie ma to wpływu na jego ewentualne zezłośliwienie.
Czy jest możliwa taka sytuacja, że w cześć poddanej badaniu hist.-pat. wykryto gruczolaka, a w pozostałej części są już komórki rakowe?
- Małe prawdopodobieństwo, ale aby ocenić dokładnie jaki to polip należy go usunąć doszczętnie (tak też zapewne stanie się w czasie kolonoskopii).
Proszę poczytać sobie na temat polipów jelita grubego na stronie internetowej: http://www.forumzdrowia.pl/id,189,art,536,ptitle,gastroenterologia.htm