Problemy z trzęsącymi się rękoma

Mam 22 lata (kobieta). Od kilku lat mam duże problemy z trzęsącymi się rękoma. Jeszcze jakiś czas temu było to do zniesienia, jednak obecnie przekształciło się to w drżenie całego ciała (od nóg po głowę). Problem ten pojawia się głównie podczas wystąpień publicznych, ustnych odpowiedziach, a nawet podczas rozmów telefonicznych (nawet gdy jestem sama w pomieszczeniu). Towarzyszy temu niemiarowe bicie serca, tak jakby ucisk w klatce piersiowej i suchość w ustach. Kilka lat temu cierpiałam na silne bóle głowy, które obecnie nie występują tak często jak kiedyś, jednakże wciąż są silne i dokuczliwe. W związku z rękoma byłam wysyłana na badania krwi, które wykazały niedobór żelaza, już uzupełniony. Przyjmowałam także magnez i potas. Niestety, wszystko na nic. Ręce jak "latały", tak "latają". Czasami dopadają mnie straszne lęki, a wtedy zaczyna robić mi się niedobrze, kilka razy takie sytuacje kończyły się "bezpodstawnym" wymiotowaniem. Również od kilku lat mam stale obniżoną temperaturę ciała (waha się w granicach 35,8-36,5). Ponadto mam taką "nadpobudliwość ruchową", cały czas muszę chodzić, robić coś rękoma, coś skrobnąć, ruszyć, dotknąć itp. Raz na jakiś czas przyjmuję ziołowe tabletki uspokajające, po których nie zauważyłam jakiejś wielkiej różnicy. Dodam jeszcze, iż jestem osobą okropnie nerwową, denerwują mnie najdrobniejsze rzeczy. Pozdrawiam. Będę wdzięczna chociażby za drobną podpowiedź.

Szanowna Pani!

Opisywane objawy wskazują na objawy fobii społecznej.

Fobia społeczna jest zaburzeniem polegającym na obawach przed sytuacjami oceny, krytyką. Początkowo może ograniczać się do określonych sytuacji (np. przemawianie w miejscu publicznym), z czasem może się utrwalać i ulegać generalizacji (dotyczyć nowych obszarów: np. rozmowy z obcymi osobami, jedzenia w miejscu publicznym). Zazwyczaj rozwija się w reakcji na stresujące wydarzenie, np. doznanie publicznego ośmieszenia, upokorzenia. Początek objawów często ma miejsce w dzieciństwie.

Do typowych objawów fobii społecznej należą: niepokój, drżenie rąk, kołatanie serca, duszność, suchość w ustach, nudności, zawroty głowy, biegunka, parcie na mocz. Podstawowym sposobem radzenia sobie jest unikanie sytuacji wywołujących napady złego samopoczucia. Prowadzi to do coraz wiekszej izolacji i narastania zaburzeń. Unikając bowiem sytuacji, których się boimy, nie nabywamy doświadczenia poradzenia sobie z trudną sytuacją.

Podstawową formą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, w szczególoności: psychoterapia poznawczo-behawioralna.
W leczeniu są również stosowane z dobrym efektem leki przeciwdepresyjne o dodatkowym działaniu przeciwlękowym.

Stosowane przez Panią leki ziołowe nie działają na przyczynę dolegliwości, a ich działanie przeciwlękowe może być zbyt słabe.
W tej sytuacji wskazana jest konsultacja u lekarza psychiatry celem rozpoczęcia profesjonalnego, skutecznego leczenia.

Polecam Pani również wątek dotyczacy podobnych problemów: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-cwiczenia-przy-fobii-spolecznej.

Wskazana jest ponadto konsultacja neurologiczna. W leczeniu drżenia samoistnego rąk stosowane bywają preparaty propranololu.
Wymieniane przez Panią objawy powinny być zróżnicowane z zaburzeniami czynności tarczycy. Podstawową diagnostykę w tym kierunku może przeprowadzić lekarz rodzinny.

Z pozdrowieniami