Słaby apetyt u 4-letniej dziewczynki

Witam. Mam problem z moją 4 letnią córeczką. Problem dotyczy jedzenia. Córka bardzo słabo je. Co bym jej nie podała to mówi, że tego nie lubi. Siedzi przy jedzeniu około godziny. Nie je żadnych surówek a z warzyw jedynie ogórka czy pomidora. Ma swoje ulubione pokarmy np. naleśniki ale gdy je zrobie to zje jednego i już dziękuje. Robiłam badania i lekarz rodzinny powiedział, że wszystko jest w porządku. Dodam, że córka waży 14 kilogramów i z tego co wiem to mieści się w siatkach. Co robić?

Dzieci często odmawiają jedzenia, bo po prostu nie są głodne. Jednak z własnego doświadczenia wiem, że można je przekonać tworząc posiłki kolorowe i ładnie wyglądające. Można wtedy przemycić więcej różnych dodatkowych warzyw lub owoców. Najlepiej do potraw, które lubi dodawać po trochu nowych składników. I tak np. skoro córka lubi pomidora i ogórka można zrobić twarożek ze śmietaną i wkroić świeżego pomidora do środka oraz ogórka kiszonego. Do tego trochę szczypiorku lub koperku i podać go z pieczywem na śniadanie. Warto dodawać też zioła do potraw, które zmienią ich smak. Zioła, które zwiększają apetyt to między innymi: anyż, cykoria, bazylia, czosnek, koper (ogrodowy, włoski), kminek, melisa, mięta pieprzowa, gorczyca, tymianek, majeranek oraz cząber. Nie napisała Pani nic o owocach ale z pewnością owsianka gotowana na mleku, do której dodamy granat i pomarańczę będzie zachęcająca. Można również kupić w aptece syrop poprawiający apetyt (jest bez recepty), ale skoro córka mieści się w siatkach to nie wiem czy jest konieczny. Na pewno nie może się Pani zniechęcać tym, że nie chce jeść nowych potraw. Warto ją namawiać żeby próbowała, bo z wiekiem zmienia się smak i to co nam smakuje i już niedługo może się okazać, że córka nie będzie chciała wyjść od stołu.

Mgr inĹź. Marta Ĺcibisz

Dzieci często lubią jeść w towarzystwie, czy córka chodzi do przedszkola? Bo często dzieci, które nie jedzą w domu w przedszkolu ładnie zjadają wszystko z talerzy. Może córka je sama i należałoby jej dotrzymać towarzystwa? warto też ją zachęcić do wspólnego gotowania czy przyrządzania potraw, często pomagają też wspólne zakupy np. w sklepie warzywniczym gdzie dziecko może samo wybrać to co zje. Gusty przedszkolaków dość często się zmieniają więc jeśli przybiera na wadze i prawidłowo się rozwija należy pozwolić jej jeść to co lubi (oczywiście ze zdrowych rzeczy)