Szkodliwość tomografii komputerowej z kontrastem pod kontem przyjmowanego promieniowania jonizującego

Witam! Bardzo proszę o informację na temat faktycznej szkodliwości tomografii komputerowej z kontrastem pod kontem przyjmowanego promieniowania jonizującego. Jak często można ją wykonywać? Czy powoduje zwiększenie ryzyka zachorowalności na raka? Pozdrawiam.

Tomografia komputerowa jest badaniem które w niewielkim, ale statystycznie zauważalnym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Wszytko zależny oczywiście od rozległości i typu badania, generacji użytej maszyny ( nowsze generacje mogą skutecznie badać przy mniejszych dawkach promieniowania ) czy wieku pacjenta. Należy się jednak zastanowi czy diagnozowana choroba nie stanowi obecnie większego zagrożenia dla życia i zdrowia niż potencjalny nowotwór na kilkanaście lat, gdzie ten ostatni przy użyciu odpowiednich metod może być rozpoznany wcześnie i całkowicie wyleczony. Taka tez są wytyczne na których lekarze danych specjalności opierają swoje decyzje o diagnostyce przy użyciu TK, a badanie kontrastowe jest zarezerwowane raczej dla poważnych chorób i stanów.