Tomografia czy rezonans?

Moje dzicko ma 9 lat i czasami - raz w tygodniu lub co dwa tygodnie - użala się na bóle głowy. Lekarz neurolog dał skierowanie na badanie TK. Wiem, że badanie rezonansem jest mniej inwazyjne i daje bardziej szczegółowe wyniki. Mam pytanie, czy wykonać tomografię czy jednak rezonans? Dziękuję. Pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy diagnostyce bólów głowy - w pierwszej kolejności zleca się rzeczywiście badanie tomografii komputerowej z ewentualnie opcją naczyniową.

Prawdą jest, że tomografia komputerowa wiąże się z  dawką promieni rentgenowskich, ale pojedyncze badanie nie stwarza ryzyka. Są przypadki, kiedy rzeczywiście lepszym badaniem jest rezonans magnetyczny, ale to zależy od obrazu klinicznego oraz od badania podmiotowego.

Podsumowując, w tym przypadku wybór metody dopasowuje się indywidualnie, w zależności jakiego wyniku się z największym prawdopodobieństwem spodziewamy i które z tych badań najlepiej w tym przypadku spełni swoją funkcję.