W jakim wieku najlepiej kupić dziecku komputer?

W jakim wieku najlepiej kupić dziecko komputer, tak by miało tam (pod kontrolą, na hasło) dostęp do swoich materiałów edukacyjnych i gier? 6 lat?

Mikołaj Cyganok

Witam! Odpowiedni wiek to taki, w którym dziecko będzie potrafiło korzystać z możliwości komputera. Gry edukacyjne wymagają posiadania podstawowej umiejętności czytania i liczenia, zatem decyzja należy do Pani/Pana. To Pani/Pan jako rodzic powinien rzetelnie ocenić możliwości swojego dziecka i jeżeli zdecydujecie się Państwo na zakup komputera, to do Was będzie należeć obowiązek, aby zapewnić dostęp do odpowiedniej treści materiałów, gier czy programów edukacyjnych. Ważnym jest, aby komputer nie był środkiem na zajęcie czymś dziecka, a narzędziem do zdobywania nowych umiejętności. Warto również wyznaczyć ramy czasowe korzystania z komputera.

Witam serdecznie, jako specjalista ds. uzależnień od internetu i komputera mogę stwierdzić, że dziecko może mieć styczność z komputerem od bardzo młodego wieku. Problem może pojawić się w wypadku braku kontroli ze strony rodziców. Zatem kupno komputera to dobry pomysł, gdyż jest to jeden z elementów już naszej epoki, natomiast pierwsze kroki z tym sprzętem, wspólną naukę i ograniczenia proszę brać pod uwagę.

W pierwszej kolejności po zakupie komputera trzeba nauczyć dziecko kontrolować czas - nie przez rodziców lecz samo musi nauczyć się odchodzić od sprzętu. Kolejną sprawą jest nadzór nad przeglądanymi treściami. Jeśli ma mieć dostęp do internetu to trzeba bardzo pilnie śledzić poczynania dziecka. Jak wiadomo sieć to spore niebezpieczeństwo i dziecko może trafić na materiały nieodpowiednie - przemoc, agresja, narkomania, pornografia.

Witam. Nie jest problemem zakup komputera, tylko to, co dziecko będzie z nim robiło. Rodzic wyznacza granice korzystania z dostępu do internetu i sprawdza w jakie gry gra dziecko. Pozdrawiam