Wynik badania prolaktyny z obciążeniem a guz przysadki

Witam, 12dc miałam badana prolaktynę z obciążeniem. Wyniki na czczo: 48,73ng/mL, po1h 238,90ng/mL po 2h: 167,80. W tej chwili biorę Bromergon 1 na noc ( przez 8tyg), potem powtórka badania. Czy z takim wynikiem istnieje możliwość guza przysadki? i Czy w ogóle jest szansa na ciążę? Lekarz prowadzący nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Dodam też, że TSH wynosi 1,57uIU/mL. Dziękuję za odpowiedź.

Pani wyniki wskazują raczej na możliwość tzw. hiperprolaktynemii czynnościowej, guz przysadki jest mało prawdopodobny, ale nie można go wykluczyć na 100% bez badania obrazowego. Jeśli będzie Pani przyjmować bromergon regularnie, to poziom prolaktyny powinien się obniżyć i zajście w ciążę stanie się możliwe (o ile jest to jedyna przyczyna trudności).

Dzień dobry,

Jeśli chodzi o obecność prolactinoma, to przy wartościach PRL od 25 do 150 ug/l rozpoznanie jest niepewne i wskazuje na konieczność wykonania testu z metoclopramidem.Przy PRL > 200 ug/l rozpoznanie guza jest bardzo prawdopodobne. Prawidłowy wzrost PRL w teście z metoclopramidem to wzrost 2-6 krotny. Namierny, tj > 6 krotny wzrost wskazuje na hiperprolaktynemię czynnościową. U Pani wzrost wartości PRL nie przekroczył jego wyjściowej 6-krotności (zakładam, że test nie był robiony, kiedy przyjmowała Pani bromergon, bo wówczas nie jest on diagnostyczny). Jeśłi po próbie odstawienie bromergonu , stężenie PRL wzrośnie powyżej 150 ug/l, to warto rozważyć wykonanie MRI okolicy okołosiodłowej. Ewentualnie może Pani poczekać te 8 tygodni i jeśli PRL spadnie do wartości prawidłowych może się Pani starać o dziecko. Szansa na ciążę oczywiście jest. TSH jest bardzo dobre, u kobiet planujących ciąże zaleca się wartości < 2.5/.

Pozdrawiam serdecznie
dr n. med. Marek Derkacz