Wypadanie plomby

Witam, zauwazyłam wczoraj ze wyleciala mi plomba z przodu (1 i 2) nie jest to jakis wielki ubytek ale niestety wyleciala. Zapisalam sie juz do dentysty i moje pytanie czy lekarz bedzie w stanie zrobic mi te zeby ze by sie z nimi nic nie działo i ze by plomba sie trzymała? Czy po tym jak wyleciala plomba bedzie leczenie normalne zeba czy juz kanalowe?

Witam. Skoro ubytki są nieduże na pewno nie będzie potrzebne leczenie kanałowe. Co do wytrzymałości wypełnienia - jeśli zdecyduje się Pani na plomby dobrej jakości na pewno nie wypadną. Pozdrawiam. Krystyna Pikała

W przypadku niewielkich ubytków na pewno nie będzie potrzebne leczenie kanałowe. Dla pewności warto wykonać zdjęcie RTG do oceny stanu kości i korzeni.
Precyzyjnie założone wypełnienia nie mają prawa wypaść z ubytku. Utrzymanie wypełnień kompozytowych zależy w głównej mierze od precyzyjnego przygotowania zęba oraz przestrzegania zasad stomatologii estetycznej podczas zakładania każdej warstwy materiału. Praca w powiększeniu znacznie zwiększa precyzję wykonywanego zabiegu.

Dobre umocowanie wypełnienia zależy od wielu czynników - poprawnego opracowania ubytku ( m.in. odpowiednia wielkość, kształt), odpowiedniego (zgodnego z zaleceniami producenta) przygotowania i założenia wypełnienia oraz od dostosowania twardego już wypełnienia do warunków zgryzowych. Niewątpliwie rodzaj użytego materiału też ma wpływ na długoczasowość "plomby". Jeśli chodzi o potrzebę leczenia kanałowego to zazwyczaj niewielkie ubytki można wyleczyć bez usuwania miazgi.
pozdrawiam