Zespól WPW a operacja

Witam. Szanowny Panie doktorze, kilka dni temu wykryto u mnie zespół WPW. Proponują mi leczenie poprzez zabieg na zespół WPW, ale nie jestem pewien czy powinienem się mu poddać. Mam 58 lat i obawiam się, że zabieg na zespół WPW może być dla mnie groźny. Jakie jest ryzyko zabiegu WPW u osoby w moim wieku? Mam też pytania czy operacja zespołu WPW jest w znieczuleniu ogólnym? Jak właściwie wyglądają zabiegi na zespół WPW? Czy zespół WPW ma jakieś przeciwwskazania, jakich powinienem się trzymać przed samym zabiegiem na zespół WPW? Nie prowadzę niezdrowego stylu życia, ale nie wiem czy z zespołem WPW powinien pić alkohol? Czy zespół WPW ma wpływ na uprawianie sportu? Jeżdżę czasami na rowerze i nie wiem, czy nadal powinienem czy lepiej się jednak wstrzymac z alkoholem i sportem do czasu zabiegu na zespół WPW.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, stosowane obecnie małoinwazyjne metody leczenia zespołu WPW cechują się niskim ryzykiem powikłań co ma szczególne znaczenie wobec ryzyka wystąpienia działań nieporządanych podczas przewlekłego stosowania leków antyarytmicznych w przypadku leczenia wyłącznie farmakologicznego.