Guma do żucia - zalety, składniki, zdrowie zębów

Guma do żucia służy przede wszystkim do odświeżania oddechu. Miętowa, pieprzowa, limonka, imbir, szałwia, pinia, cola – te wszystkie smaki możemy znaleźć w gumach do żucia. Dla każdego znajdzie się odpowiednia. Eksperci twierdzą, że guma do żucia sprzyja również uspokojeniu i pomaga się skupić na bieżących czynnościach. Wpływa również na złagodzenie napięcia mięśniowego. Po gumę do żucia warto sięgać po posiłkach, gdyż zwiększa poziom pH w ustach i zapobiega próchnicy.

Zobacz film: "Jak nie dać się oszukać i kupić dobrą żywność?"

Guma do żucia - zalety

Możemy spotkać na rynku gumy zawierające witaminy, np. witaminę C, która jest uwalniana pod wpływem śliny i łatwo przyswajalna dla organizmu. Na rynku dostępne są również gumy do żucia z sokiem owocowym, który po rozgryzieniu gumy uwalnia się i dostarcza przyjemnych wrażeń smakowych. Guma do żucia ma, oczywiście, wiele zalet, m.in.:

 • odświeża oddech,
 • zmniejsza napięcie nerwowe,
 • redukuje stres,
 • utrzymuje prawidłową higienę jamy ustnej,
 • powoduje rozrost mięśni szczękowych,
 • zapobiega próchnicy,
 • zaspokaja głód,
 • poprawia koncetrację.

Udowodniono, że żucie gumy obniża apetyt. Żucie jest sygnałem dla mózgu, by ograniczyć łaknienie. Żucie powoduje również spalanie kalorii. Gumy do żucia zawierają tylko 10 kalorii i 2 g węglowodanów na jedną drażetkę. Na rynku pojawiły się również gumy do żucia, które redukują syntezę tłuszczów i cholesterolu. Są doskonałe dla osób stosujących dietę. Gumy do żucia występują głównie w postaci listków i drażetek. Drażetki skierowane są do osób dorosłych i starszych dzieci, natomiast listki są bardziej bezpieczne dla młodszych dzieci. Na rynku możemy spotkać wiele form gumy, np.: w tubce, pastylkach, kulkach, lizakach, cukierkach.

Żucie gumy przez dzieci wpływa na rozwój ich inteligencji, zwiększa poziom dotlenienia mózgu, co usprawnia jego działanie. Jest to jednak na razie hipoteza, ale może na wszelki wypadek warto żuć gumę. Guma do żucia jest także dobrym sposobem na rzucenie palenia papierosów przez dorosłych. Spotykane są na rynku gumy, które zawierają różne dawki nikotyny, dzięki czemu mogą zmniejszyć podaż nikotyny z papierosów i pomagają walczyć z nałogiem.

Guma do żucia - składniki

Gumy do żucia możemy doszukiwać się już w starożytności. Żywica z kory drzewa gumowego Pistacia lentiscus służyła starożytnym mieszkańcom Grecji i Indonezji do czyszczenia zębów i odświeżania oddechu. Można powiedzieć, że żywica jest pierwowzorem gumy do żucia. Już w XVIII wieku guma do żucia zyskała sobie taką popularność, że stała się przedmiotem handlu. Jej pierwsza komercyjna wersja występowała pod nazwą „Czysta guma świerkowa ze stanu Maine” i była wielkim hitem. Pod koniec XIX wieku, po licznych udoskonaleniach i modyfikacjach, guma do żucia stała się tak sławnym produktem, jak obecnie.

Do podstawowych składników gumy do żucia zalicza się:

 • bazę gumową,
 • cukier puder,
 • syrop skrobiowy,
 • substancje smakowo-zapachowe,
 • substancje barwiące.

Guma do żucia produkowana jest na dwóch bazach: zwykłej i balonowej. Baza gumowa była produkowana z mleczka otrzymanego przez nacięcie pnia sączyńca. Obecnie do jej produkcji używa się polimerów.

Guma do żucia - zdrowie zębów

Guma do życia bezcukrowa to łatwy sposób na dbanie o higienę jamy ustnej. W czasie żucia gumy zwiększa się ilość wydzielanej śliny, która zawiera jony wodorowęglanowe; jony z kolei powodują podwyższenie pH śliny, co wpływa na wypłukanie resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych. Cukier w gumach bezcukrowych zastąpiony jest przez substancje słodzące z dodatkiem substancji wypełniająco-słodzących – sorbitol, ksylitol, laktitol, maltitol. Utrzymanie wilgoci zawdzięczamy właśnie sorbitolowi. Ponadto wywołuje on efekt chłodzący i odświeżający. Ma również działanie bakteriobójcze oraz stymuluje pracę jelit. Duża dawka sorbitolu może wywołać biegunkę, dlatego należy uważać z ilością żutych gum. Sorbitol chroni przed obniżeniem pH szkliwa zębów poniżej 5,5, co pomaga chronić zęby przed działaniem niszczących kwasów. Ksylitol zapobiega powstaniu próchnicy i wykazuje działanie bakteriostatyczne.

Żucie gumy bezcukrowej zaraz po posiłku ma wiele zalet:

 • aktywuje wydzielanie śliny,
 • wzmacnia naturalne ślinowe mechanizmy obrony przed próchnicą,
 • nie dopuszcza do „ataku kwasów”,
 • wpływa dobroczynnie na stan szczęki i żuchwy,
 • przyczynia się do remineralizacji powierzchni zęba,
 • działa bakteriobójczo.

Obecnie producenci idą w stronę najmłodszych konsumentów. To dla nich przeznaczone są gumy do żucia o wielorakich smakach. Posiadają w swym składzie cukier oraz dodatkowo wapń, który jest niezbędny w codziennej diecie dzieci. Jest on w czasie żucia gumy wchłaniany i wbudowywany w szkliwo zębów.

Komentarze (2)
Redakcja
Redakcja ponad rok temu

Nie wszystkie gumy do żucia zawierają aspartam. W sklepach ze zdrową żywnością oraz sklepach stomatologicznych są dostępne gumy zawierające ksylitol, który wykazuje działanie bakteriostatyczne wobec bakterii powodujących próchnicę.
Żucie gumy po posiłku przez maksymalnie 5 minut podnosi pH w ustach, co zapobiega uszkodzeniom szkliwa nazębnego przez powstające kwasy. Aspartam w gumach znajduje się w malutkich ilościach, które nie wykazują szkodliwego działania na organizm. Jednakże żucie gumy powyżej 5 sztuk w ciągu dnia może powodować biegunkę.

Odpowiedz
~barbara
~barbara ponad rok temu

Guma bez cukru,nie zgadzam sie z Pania bo to totalny brak wiedzy na temat substancji slodzacej ktora zawiera prawie kazda guma ktora tak niby wspomaga jedno a szkodzi drugiemu.Nie dajcie sie na to nabrac i przeczytajcie co znajduje sie w skladzie naszych gum.ASPARTAM PRAWIE W KAZDEJ I CO ROBI Z MOZGIEM JAK NISZCZY NASZE CIALO!!!!! Odechce wam sie gum.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Słodycze
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Słodycze
Słodycze

Czekolada wpływa na wzrok

Czekolada wpływa na wzrok

Ostatnie badania naukowe wykazały, że ciemna czekolada może poprawić jakość widzenia w niekontrastującym otoczeniu, np. w czasie niekorzystnej pogody. Poza tym czekolada wspomaga procesy myślowe.

Słodycze

Rozsądne zakupy

Rozsądne zakupy

Umiejętne robienie zakupów pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy. Świadomy wybór produktów wpływa także na zdrowe odżywianie się.

Słodycze

Letnie sorbety

Letnie sorbety

Owocowe sorbety są lekkie i niskokaloryczne. Warto po nie sięgnąć zwłaszcza w słoneczne, upalne dni.

Słodycze

Biała czekolada na cenzurowanym

Biała czekolada na cenzurowanym

wzbogacony owocowym nadzieniem lub bakaliami. Wielu zwolenników ma również biała czekolada, która jest swego rodzaju fenomenem wśród słodyczy. Dlaczego (...) proc. tego tłuszczów nasyconych, a te cieszą się złą sławą i to zasłużenie....

Słodycze

Co się stanie, gdy zrezygnujesz z cukru?

Co się stanie, gdy zrezygnujesz z cukru?

słodycze. Dlaczego? Nadmiar energii pochodzącej z tłuszczu, także roślinnego (np. oleju palmowego czy kokosowego), odkłada się w postaci trójglicerydów. A (...) do szybszej utraty wagi. Poczujesz ból głowy Odstawienie cukru to walka...

Słodycze

Wpływ słodyczy na nastrój człowieka

Wpływ słodyczy na nastrój człowieka

Słodycze a nastrój Słodycze towarzyszą wielu osobom codziennie, inni mają na nie ochotę w określonych sytuacjach. Czy słodycze poza kaloriami dostarczają czegoś naszemu organizmowi? Czy mogą oddziaływac...

Słodycze

Cztery objawy wysokiego cukru we krwi

Cztery objawy wysokiego cukru we krwi

Cukier - słodki i niebezpieczny nałóg Czujesz się często ospały, masz ochotę na coś słodkiego i ewidentnie brak ci energii? To mogą być oznaki podwyższonego poziomu cukru we krwi, który prowadzi do rozwoju cukrzycy. Okazuje się, że wielu chorych nawet...

Słodycze

Dlaczego warto jeść masło orzechowe?

Dlaczego warto jeść masło orzechowe?

Pomoże zmniejszyć wagę Nazywanie masła orzechowego produktem dietetycznym z liczbą kalorii pomiędzy 180 a 210 na porcję, może wydawać się szaleństwem. Jednak ma ono godną podziwu kombinację błonnika (2 gramy na porcję) i białka (8 gramów na porcję), która...