Co jest powodem strachu przed ludźmi u dziecka 6-miesięcznego?

Dzień dobry, mam problem. Moja córeczka która ma 6 miesięcy, panicznie boi się niektórych osób. To nie jest tak że boi się wszystkich obcych ludzi, do niektórych się uśmiecha a do niektórych jak do babci czy do wujka których też zadko widzi to się nie śmieje, wręcz odwrotnie. Wpada w panikę, krzyczy, płaczę, zachodzi się... Nie wiem co robić, jak tak robi to idę z nią do pokoju i ją uspokajam, ale jak znów ich zobaczy to dalej to samo. Jak pomóc mojej córeczce?

W tym wieku dzieci czasami zaczynają mieć lęki przed niektórymi osobami, co nie zawsze wynika z jakiegoś jasnego czy logicznego powodu. Niektóre Maluchy np boją się kobiet, a chętnie reagują na mężczyzn lub odwrotnie, czasem obawiają się starszych, albo osób z brodą i in. Być może te osoby zrobiły kiedyś coś, czego córeczka się wystraszyła i to jej utkwiło w pamięci (nie w sposób bezpośredni, ale na zasadzie skojarzenia emocjonalnego) lub też powstało inne skojarzenie z tymi osobami (np w trakcie ich wizyty córkę bolał brzuszek i pojawiło negatywne skojarzenie z osobą). Czasem trudno dojść do tego, co się wydarzyło lub też co jest powodem, a lęk po jakimś czasie przechodzi. Na pewno nie warto zmuszać córeczki do bliskich relacji z osobami, co do których przeżywa lęk, jednak niekoniecznie należy ich całkowicie unikać. Rozwiązaniem jest często ich obecność w domu bez konieczności nawiązywania relacji z dzieckiem. Rodzic prezentuje bezpieczną i akceptującą postawę wobec tych osób (np wita się z nimi, rozmawia), ale pozwala dziecku zachować pewien dystans. Pomocna często przy tym bywa obecność dwojga rodziców/opiekunów (gdzie na zmianę można uspokajać Maluszka).