Co można stosować w przypadku oparzenia chemicznego?

Co należy zastosować w przypadku oparzenia chemicznego (prawdopodobnie rozpuszczalnik) na obszarze dłoni? Wydarzenie miało miejsce ponad tydzień temu, rana nie goi się, osoba dorosła (wizyta lekarska nie jest możliwa, osoba jest zagranicą i nie ma środków na prywatną wizytę, a nie obejmuje jej państwowa opieka). Rana wygląda już paskudnie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku poparzenia chemicznego pierwszym najważniejszym krokiem jest wezwanie pogotowia ratunkowego, a drugim dokładne wypłukanie (pod warunkiem, że substancją nie było wapno niegaszone!) danego miejsca strumieniem wody, takie płukanie może potrwać nawet do kilkunastu minut, zanim pozbędziemy się silnej substancji chemicznej. Bezwzględnie każda osoba poparzona chemicznie musi być hospitalizowana i leczona pod nadzorem lekarza. Leczenie domowe można wdrożyć dopiero po szpitalnym, w porozumieniu z personelem medycznym. Często opiera się ono na stosowaniu antybakteryjnych preparatów ze srebrem w postaci np. maści, żelu, smarowanie panthenolem, jednak absolutnie nie można ich stosować na własną rękę.

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/oparzenia-chemiczne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-po-tym-poparzeniu-chemicznym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/oparzenie-chemiczne-a-wizyta-u-lekarza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.