Co znaczy okresowa niemiarowość zatokowa?

Witam. Proszę o interpretację wyniku holtera Ekg:Rytm zatokowy.PQ 160-180ms. QRS 80ms. QTc 440-460ms, Okresowp niemiarowość zatokowa,szczególnie w godzinach nocnych.Fizjologiczna dobowa zmienność częstopliwosci zachowana.W godzinach aktywności tendencja do tachykardi.Średni częstopl. rytmu 79/min. Minimalna 46 o 02:47. Maxsymalna 168/min o 9:17. Pauz dłuższych od 2s nie było. Odstęp RR nie przekraczał 1,6s. Zarejestrowano 2 pobudzenia komorowe. Pobudzeń przedwczesnych nadkomorowych 46, w tym 3 pojedyńcze, 1 parę oraz 3 epizody rytmu przedsionkowego o częstości ok 80-100/min. Migotania brak. Przy tachykardii okresowo odwrócenie załamków T.

Lek. Michał Lenard

Okresowa niemiarowość zatokowa oznacza, że występują okresy, w których serce bije nierówno. Okresy, pomiędzy poszczególnymi uderzeniami serca nie są takie same. Nie musi to oznaczać nieprawidłowości. Niemiarowość występuje u niektórych nawet podczas oddychania (podczas wdechu akcja serca przyspiesza, a podczas wydechu zwalnia). Wynik powinien być oceniony przez lekarza zlecającego badanie. Pozdrawiam!