Co zrobić z tatuażem, z którego sączy się ropa?

Witam, zrobiłem sobie mały tatuaż obok kostki 4 dni temu i 3 dnia wieczorem zauważyłem że sączy się z niego ropa. 2 i 3 dnia chodziłem po górach przez praktycznie cały dzień więc tatuaż smarowałem maścią bepanthen baby jedynie rano i wieczorem. Tatuaż miał kontakt z ziarenkami piasku które mogły go otrzeć w bucie. Co powinienem zrobić z tatuażem z którego sączy się ropa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sączenie się ropy w miejscu tatuażu wymaga konsultacji lekarskiej. Może być bowiem ono związane z zakażeniem lub reakcją alergiczną. Niepokojący jest również silny ból odczuwany w miejscu tatuażu. Objawy te mogą wymagać zastosowania antybiotykoterapii.

Proces gojenia po wykonaniu tatuażu trwa dosyć długo. Pierwsze dni najlepiej spędzić w domu, aby regularnie smarować ranę i unikać bakterii. Odpowiednia higiena w pierwszych dniach jest bardzo ważna. Po tygodniu następuje złuszczanie naskórka co wiążę się z uporczywym swędzeniem. Dolegliwość tę można złagodzić smarując swędzące miejsce specjalną maścią nawilżającą.

Czasem gojenie trwa nawet do sześciu tygodni. Przez cały ten czas należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i nawilżaniu.

Odpowiedzi naszych specjalistów na pytania o wydzielinę ropną po wykonaniu tatuażu znajdzie Pan pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchlizna-i-ropa-w-miejscu-zrobienia-tatuazu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-ropne-zmiany-skory-po-wykonaniu-tatuazu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nabrzmiale-ropa-miejsce-obok-tatuaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.