Czy dziecko nie dojrzało do przedszkola?

Syn ma obecnie 3,5 roku. Od września chodzi do przedszkola i codzień płacze już wychodząc z domu, w drodze do przedszkola i zostając w sali. W listopadzie pani powiedziała że jest lepiej bo nie płacze do godz.12-13 tylko do 10 -11. Miesiąc temu zaczal się jąkać po powrocie z przedszkola. Były ferie, potem grypa, jąkanie prawie minęło . Pytanie brzmi czy możliwe że on jest niegotowy na przedszkole?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego nie każdy trzylatek będzie gotowy na to, aby uczęszczać do przedszkola, które na tym etapie życia nie jest obowiązkowe.

Sam płacz nie jest wyznacznikiem – to naturalna reakcja, która wynikać może z obaw i lęków związanych z nową sytuacją. Większość dzieci na początku płacze, jednak z czasem się to zmienia.

Trzeba obserwować reakcje dziecka i słuchać jego potrzeb. Jeśli mimo upływu czasu dziecko nadal jest smutne, a pobyt w placówce przedszkolnej negatywnie na nie wpływa, to warto przemyśleć tę decyzję. Być może dziecko nie jest jeszcze gotowe na taką zmianę. W takiej sytuacji – jeśli tylko rodzic może sobie na to pozwolić – można odczekać i spróbować za jakiś czas.

W naszym serwisie pojawiały się podobne pytania, na które odpowiadali nasi eksperci. Poniżej umieszczamy przykładowe z nich:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/w-jakim-wieku-poslac-dziecko-do-przedszkola,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-2-5-letnie-dziecko-jest-gotowe-isc-do-przedszkola,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-dziecko-zle-toleruje-przedszkole.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.