Czy mogę być nie empatyczny?

Czy jest ze mną coś nie tak? Myślę że nie mam w sobie empatii. Nawet jeśli moje dziecko trafiło do szpitala potrafię z pracy przyjść do domu i po prostu pójść spać a nie pojechać do Żony i dziecka. Czuje strach ból czasem zazdrość natomiast nie potrafię myśleć o kimś jak o sobie. Nie mogę się wczuć co myśli druga osoba często nikogo nie słucham bo uważam że nie powie nic interesującego. Pytam gdyż nie czuję nawet z tego powodu większego dyskomfortu lecz bardziej ciekawość własnego rozumowania nie potrafię ocenić samego siebie

Dzień dobry,

To co Pan opisuje brzmi po części jak zaburzenia ze spektrum - zespół Aspergera. Zachęcam do pójścia do specjalisty i poddaniu się diagnozie. Informacje przekazane przez Pana są bardzo ogólne. Jeśli to nie zespół Aspergera i tak warto byłoby się przyjrzeć co to oznacza. Możliwe też, że jest to mechanizm obronny którego Pańska psychika używa w jakimś celu. Tak czy inaczej najlepiej udać się do specjalisty który przeprowadzi pełną diagnozę. Pozdrawiam