Czy można mieć jednocześnie zespół Aspergera i autyzm?

Witam. Mam pytanie w kwestii całościowych zaburzeń rozwoju. Czy jedna osoba może mieć zdiagnozowany autyzm i zespół aspergera? Słyszałam o takich przypadkach, ale raczej nie można mieć dwóch takich. zaburzeń, tym bardziej że Asperger jest lżejszą postacią autyzmu. Jeśli nie jest to mozliwe, to dlaczego niektóre dzieci mają oba te zaburzenia? z góry dziękuję za odpowiedzi!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzien dobry

Zespół Aspergera mieści się w obszarze autyzmu.

Diagnozując autyzm specjalista opiera się o Klasyfikację DSM-V wydawaną przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz o Klasyfikację ICD wydawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W Polsce oficjalnie obowiązują kryteria klasyfikacji ICD-10. Obecnie nastąpiła zmiana pojęcia i całościowe zaburzenia rozwoju nazywa się pojęciem spektrum autyzmu. Autyzm dziecięcy diagnozuje się osobno( F84.0), a Zespół Aspergera osobno (F84.5). Zwraca się też uwagę na stopień nasilenia objawów i zapotrzebowanie na wsparcie. W klasyfikacji Amerykańskiej ten podział nie występuje.

Pozdrawiam Agata Majda

zapraszam w razie pytań

www. pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com