Czy mogę podawać ten syrop swojej córce?

Dzień dobry, u rocznej córki występuje suchy kaszel nocny (infekcja wirusowa). Lekarz nakazał stosowanie syropu DIPHERGAN (3,5 ml na noc), czy jest to słuszne zalecenie ? Czytając ulotkę tego leku mam pewne wątpliwości co do jego stosowania w tym przypadku.
MĘŻCZYZNA, 27 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za zaufanie do naszego portalu oraz nadesłane pytanie.

Syrop Diphergan jest stosowany jako środek przeciwalergiczny, przeciwwymiotny i uspokajający. Substancją czynną jest prometazyna (w postaci chlorowodorku), która należy do najstarszych leków przeciwhistaminowych I generacji, będąc nieselektywnym silnym antagonistą receptora H1 (oraz antagonistą receptora H2, ponadto wykazuje umiarkowane właściwości cholinolityczne, dopaminolityczne, adrenolityczne, antyserotoninowe oraz inhibicyjne wobec kalmoduliny).

Wskazaniem do stosowania tego preparatu mogą być stany alergiczne, ale przede wszystkim leki, napięcia psychiczne i zaburzenia snu. Stosuje się go również przy chorobie lokomocyjnej. W ulotce nie ma wskazań do stosowania tego leku przy infekcjach wirusowych, o których napisała Pani w swojej wiadomości. Radzimy zatem skonsultować się z lekarzem pediatrą, który rozważy stosowanie tego preparatu lub zaplanuje nowe leczenie.

Ponadto, polecamy zapoznać się z naszym artykułem, w których znajdzie Pani informację na temat suchego kaszlu u dzieci:

https://portal.abczdrowie.pl/suchy-kaszel-u-dziecka-czym-jest-inne-rodzaje-kaszlu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.