Czy mogę zwalczyć lęki bez zażywania psychotropów?

Witam! Jestem osobą bardzo nerwową i wybuchową. Po sytuacjach bardzo stresujących nawet po kilku dniach jestem słaba, kołacze mi serce i wszystko we mnie drży oraz mam bóle i zawroty głowy. Nie mogę w nocy spać, ponieważ mam cały czas uczucie lęku. Byłam u lekarza i to kilku, diagnoza była jedna - jest pani bardzo nerwowa i dostawałam receptę na psychotropy.Wydaje mi się, że ja ich nie potrzebuję cały czas, tylko w sytuacjach bardzo stresujących. Proszę mi odpowiedzieć, czy ja mogę sama sobie pomóc? Czy mogę wykonywać jakieś ćwiczenia żebym mogła w tych trudnych sytuacjach jakoś przeżyć? Proszę o pomoc, beata
KOBIETA ponad rok temu

Witam!
W leczeniu zaburzeń lękowych stosuje się psychoterapię, która daje dobre i trwałe efekty. Warto, żeby Pani również rozpatrzyła tę możliwość.
Lęk i dolegliwości z nim związane mają swoje podłoże w nierozwiązanych wewnętrznych konfliktach i problemach oraz trudnych przeżyciach. Dlatego tak ważne jest, by pracować nad rozwiązaniem tych problemów i pracą nad obecnymi trudnościami.
W trakcie psychoterapii mogłaby Pani poznać także metody efektywnego radzenia sobie ze stresem. Same ćwiczenia relaksacyjne pomagają zmniejszyć odczuwanie lęku, jednak nie rozwiązują problemu. Są natomiast doskonałym uzupełnieniem psychoterapii. Do ćwiczeń zmniejszających napięcie mięśniowe, wyciszających i zmniejszających odczuwanie lęku należy joga oraz tai chi. Może Pani także skorzystać z treningów, na których będzie się Pani uczyła poszczególnych technik relaksacyjnych.

Pozdrawiam