Czy przez cytomegalię można poronić?

Byłam w 8. tygodniu ciąży i poroniłam. Lekarz mi powiedział, że przez cytomegalię też można poronić. Czy to jest prawda? Po ilu miesiącach mogę się starać o następne dziecko po poronieniu, jeśli jest ten wirus. I czy da się go jakoś leczyć, żeby moja ciąża nie miała żadnych powikłań?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Infekcje wirusem cytomegalii są powszechne w populacji ludzkiej. W większości przypadków przebycie choroby następuje w dzieciństwie, jest bezobjawowe i pozostawia po sobie przeciwciała odpornościowe IgG, które stanowią ochronę przed nawrotem zakażenia. Dużym zagrożeniem dla ciąży jest pierwotna infekcja CMV, kiedy matka nie miała wcześniejszego kontaktu z wirusem i nie posiada nabytej odporności. Jeżeli zakażenie takie miało miejsce na początku ciąży to często dochodzi do jej poronienia.
    U osób z prawidłowym układem odpornościowym nie stosuje się leczenia cytomegali. Przed planowaniem kolejnej ciąży należałoby odczekać kilka miesięcy i kontrolnie oznaczyć poziom przeciwciał  CMV w klasie IgM I IgG (ujemne IgM przy dodatnim IgG będzie świadczyło o przebytej chorobie). Wskazana byłaby również kontrola u specjalisty chrób zakaźnych.