Czy te krwawienia przy wkładce antykoncepcyjnej są normalne?

Dzień dobry, W lutym 2019 miałam założona wkładkę mirena. Początkowo okres był prawie normalny, z każdym miesiącem się zmniejszał. Ogólnie zakładałam wkładkę w celu zapobiegania ciąży, ale zmniejszenie krwawienia było wartością dodana. Od stycznia 2023 okres pojawia się i jest większy, już nie jako plamienia a taki jaki prawie przed założeniem wkładki. Czy pasuje ja w takim razie wymienić? Bo w celu idiopatycznych krwawień działa do 5 lat? Czy to może mieć znaczenie ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w zależności od źródeł - producent wkładki antykoncepcyjnej Mirena informuje w ulotce dołączonej do opakowania, iż system ten wykazuje działanie antykoncepcyjne przez pięć lub osiem lat od założenia. W Pani przypadku w lutym 2023 roku minęły dopiero 4 lata, a więc wkładka powinna chronić przed zajściem w ciążę co najmniej jeszcze przez niecały rok.

Jeśli zaś chodzi o idiopatyczne nadmierne krwawienia miesiączkowego, to wkładka powinna pomagać przez pięć lat. Producent dodaje jednak, że system trzeba usunąć bądź wymienić, jeśli nadmierne krwawienia miesiączkowe powrócą, co wystąpiło w Pani przypadku.

Proszę więc zastanowić się, czy zależy Pani zarówno na zachowaniu antykoncepcji, jak i zlikwidowaniu krwawień. Jeśli tak, to wkładkę można wymienić już teraz. Jeśli nie, to można zaczekać. Proszę również dopytać ginekologa, który zakładał wkładkę Mirena o czas ochrony przed ciążą.

Podobne pytania znaleźć można tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-dziala-wkladka-antykoncepcyjna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dzialanie-mireny-po-5-latach-jest-nadal-takie-samo,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-ta-spirala-chroni-przed-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.