Czy toksoplazmozę przechodzi się tylko raz w życiu?

Odebrałam dzisiaj wyniki badania i nurtuje mnie następujące pytanie - czy toksoplazmozę przechodzi się tylko raz w życiu? Jeśli IgG jest dodatnie (dokładnie 199), IgM natomiast ujemne, to znaczy, że przeszłam tę chorobę w niedalekiej przeszłości? Czy teraz jestem na nią odporna? Czy na podstawie przeciwciał można określić okres w jakim się chorowało, tzn jak dawno to było? Nadmienię, że obecnie jestem w 12. tygodniu ciąży. Dziękuję za odpowiedź :)
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

W większości przypadków przebycie infekcji toksoplazmatycznej jest jednorazowe. Na jego skutek dochodzi wytworzenia przeciwciał odpornościowych  w klasie IgG, które mogą utrzymywać się we krwi przez wiele lat (nawet do końca życia). Przeciwciała te stanowią zabezpieczenie przed reaktywacją zakażenia.

W Pani przypadku wskazane byłoby wykonanie badania awidności IgG. Jego wynik pokaże jak dawno miał miejsce kontakt z Toxoplazma gondi.