Czy u dwulatka można stosować pastę z fluorem?

pasta z fluorem dla 2latka? czy mozna w takim wieku szczotkowac zeby pasta z fluorem? w drogeriach i w aptekach takie pasty sa dla dzieci powyzej 6 lat. dlaczego?

Dzień dobry,
według zaleceń u dzieci do szóstego roku życia stosuje się pasty z fluorem o zawartości 500ppm fluoru (taka informacja znajduje się w składzie pasty). U dzieci powyżej 6. lat stosuje się pasty z fluorem o zawartości 1000 ppm fluoru.
Te różnice wynikają nie tylko z masy dziecka i w związku z tym zalecanej ilości fluoru, ale też od umiejętności wypluwania pasty po szczotkowaniu zębów.

W stosowaniu pasty do zębów ważne jest używanie jej w odpowiedniej ilości.
U dzieci do 3. roku życia pasty używa się bardzo mało - to tylko "maźnięcie" delikatne końców włókien szczoteczki. Używa się tu też do opisu ilości pasty określenia "wielkości ziarnka ryżu".
U dzieci między 3. a 6.rokiem życia ilość pasty na szczoteczce powinna wynosić ilość odpowiadającą wielkości groszku.
Po szczotkowaniu zębów zaleca się przepłukanie jamy ustnej wodą, jeśli dziecko jeszcze nie potrafi tak płukać i wypluwać można oczyścić powierzchnie zębów z pianą i pastą zwilżonym gazikiem.
Więcej informacji oraz obrazek pokazujący prawidłową ilość pasty można znaleźć pod tym linkiem:
http://www.aapd.org/media/Policies_Guidelines/G_FluorideTherapy.pdf

Pozdrawiam

Tak, można. Proszę się nie obawiać, stosowanie pasty z fluorem już od 1 zęba u dziecka zalecają organizacje stomatologiczne jak American Dental Association. Jeśli dziecko posiada już ząbki mleczne, a posiada już pewnie większość, to jak najbardziej warto stosować odpowiednią higienę jamy ustnej. Zęby mleczne są słabiej zmineralizowane i dopiero nabywają odporność, a fluor działa przeciwpróchniczo i wzmocni ich delikatne szkliwo. Dlatego warto go stosować u dziecka, oczywiście w określonej ilości, która mu nie zaszkodzi. Pasta do zębów dla 2-4 latka powinna zawierać przynajmniej 250-500 ppm fluoru (jest taka informacja na tubce), potem stosunkowo więcej. Najpierw jest to porcja śladowa, np. wielkości ryżu, następnie wielkości ziarenka groszku i potem stosunkowo większa. Pastę warto najpierw wetrzeć we włosie szczoteczki (również dobranej do wieku dziecka) i dopiero wyszczotkować delikatnie maluchowi ząbki. Powszechnie dostępne są w sprzedaży pasty do zębów dla różnych przedziałów wiekowych, również dla 2-latka, warto więc dokładnie poszukać.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl badzbystry.pl