Dlaczego dziecko często mruga oczami?

Witam. Moja roczna córeczka często mruga oczami (takie jakby tiki nerwowe) do tego czasami chrząka. Ogólnie jest dzieckiem bardzo ruchliwym ,zaczęła chodzić jak miała 9 miesięcy,teraz ma rok i już biega,wspina się na fotele, stół. Jest też strasznie nerwowa np ,gdy czegoś się jej nie da ,rzuca się ,krzyczy ,gryzie... Ogólnie jest mądra dziewczynka ,wszystko już rozumie ,potrafi się ładnie bawić, mówi kilka słów, tylko martwi mnie te kilka rzeczy ,które opisałam. Czy warto skonsultować to z lekarzem ,czy to jest normalne? Już sama nie wiem co myśleć..

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Objawy, o których Pani pisze, na pewno mogą budzić niepokój i obawy, ale należy wziąć pod uwagę, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i ma inny charakter oraz temperament.

Częste i niekontrolowane mruganie oczami u dziecka powinno być skontrolowane u lekarza neurologa oraz okulisty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że czynność tą dziecko powtarza nieświadomie, gdyż to nowa umiejętność w jego życiu. Córeczka mogła zaobserwować u rodziców mruganie oczami i po naśladowaniu tej czynności zaczęła ją powtarzać.

Należałoby również rozważyć możliwość, że aktualnie u dziecka rozwija się pewna wada wzroku w tym wieku. Jedyną skuteczną metodą sprawdzenia takiej ewentualności, byłoby badanie wzroku u okulisty dziecięcego. Dodatkowo, można by jeszcze zasięgnąć opinii u neurologa dziecięcego, który po przeprowadzeniu badania przedmiotowego zdecyduje o dalszej diagnostyce, między innymi o wykonaniu EEG głowy podczas snu.

Bardzo ważna w tym wypadku byłaby obserwacja dziecka, a także unikanie włączania telewizora, tabletu, czy telefonu komórkowego, aby dziecko nie skupiało wzroku na jednym elemencie.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/czeste-mruganie-u-dziecka

https://portal.abczdrowie.pl/po-co-nam-mruganie

https://zdrowie.parenting.pl/padaczka-u-niemowlat

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.