Genetyczne dziedziczenie raka po dziadku

Witam ! Mój dziadek zmarł na raka, a teraz zmarł mój wujek (syn dziadka) na raka (mama jest córką dziadka i mam po niej problem z cerą - pryszcze) czy jest możliwość, że będę miał raka ? Czy gdy zrobię badania genetyczne upewnię się na 100% czy przez geny nie będę miał raka ?Nie palę nie piję w miarę zdrowo się odżywiam czasami trenuję.Oczywiście nie palę, ale każdy czasami powdychał dymu z papierosów, ponieważ jest to nie nieuniknione. Siostra mamy nie ma raka a u mamy (46 lat) nic nie wykryli.
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Z pewnością jest Pan obciążony genetycznie i w związku z tym ryzyko wystąpienia raka można uznać za wyższe od populacyjnego.
Dlatego też wskazane są badania kontrolne i wykonywanie badań przesiewowych - w przypadku raka jelita grubego - kolonoskopia.
Nie jest jednak pewnikiem, że u Pana także wystąpi rak jelita grubego.
Warto udać się do poradni genetycznej na konsultację i ostatecznie zdecydować o przeprowadzeniu badania genotypu - wszystko zależy od typu raka który występuje u Pana w rodzinie.