Guz odbytnicy z naciekiem

Po badaniu kolonaskopii wyszlo u meza , guz kalafiorowaty odbytnicy z naciekiem , czekamy na wynik histop.On krzyczy ze nie pozwoli na stomie.Co w takim wypadku robi chirurg onkolog?

Stomia nie jest przesądzona. Wszystko zależy od odległości guza do zwieraczy odbytu. Wykonanie brzuszno-kroczowej resekcji odbytnicy ogranicza się obecnie na rzecz przedniej niskiej resekcji gdzie zwieracze są zachowane. Jeśli guz jest w granicach 10 cm od odbytu to wskazana jest radioterapia przedoperacyjna celem zmniejszenia rozmiarów guza, a potem sama procedura. Techniki staplerowe zdecydowanie zwiększyły możliwości zachowania naturalnego odbytu.