Ile czasu powinno poświęcać się na naukę?

Ile optymalnie powinno się poświęcać czasu na naukę, czytanie książek, w jednym bloku czasowym? Z zachowaniem tzw. higieny umysłowej, by nie przeciążać systemu nerwowego?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Każdy człowiek ma inaczej zbudowany układ nerwowy, inny temperament i inne przyzwyczajenia dotyczące nauki. Najlepszą metodą jest poznanie własnego organizmu i własnych najbardziej efektywnych metod uczenia się.

Witam. Jeśli chodzi o uczenie się, to w jednym bloku powinniśmy uczyć się od godziny do półtorej, maksymalnie. Trzeba robić przerwy i tzw. naprzemienność tematyczną, czyli treści ścisłe, matematyczne na zmianę z humanistycznymi. Co do czytania to w zasadzie powinno być podobnie chyba że mamy do czynienia z wciągającą powieścią - wtedy nie obowiązują żadne reguły (choć dobrze byłoby dbać o swoje potrzeby fizjologiczne). Pozdrawiam!

I każdego człowieka ten limit jest różny. Generalnie pełna koncentracja utrzymywana jest między 45 a 70 minut. Polecam poobserwowac samego siebie i rozpoznać swój własny limit. Pozdrawiam