Interpretacja wyniku badania tarczycy u pięćdziesięciolatki

Rozmazy 2 zawierają płaty komórek pęcherzykowatych z fragmentami tkanki włóknistej, w tle widać pojedyncze makrofagi, koloid. Cześć komórek wskazuje cechy metaplazji oksyfilnej. Obraz odpowiada tumor folicularis. Wskazana weryfikacja histopatologiczna zmiany.

Witam!

Metaplazja oksyfilna może wiązać się z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka tarczycy. Rozpoznanie sugeruje guza pęcherzykowego, wskazana jest weryfikacja zmiany. Konieczna jest wizyta u endokrynologa, który na podstawie wywiadu, wyników badań i całości obrazu klinicznego ustali dalsze postępowanie. Jeżeli rozpoznanie się potwierdzi leczenie będzie polegać na operacyjnym usunięciu tarczycy, ewentualnie uzupełniającej terapii jodem radioaktywnym - do ustalenia w zależności od obrazu klinicznego. Rak pęcherzykowy charakteryzuje się powolnym wzrostem, a rokowanie jest dobre.

Pozdrawiam serdecznie!