Jak być dla syna autorytetem?

Mój 11-letni autystyczny syn, jest bardzo wpływowy na towarzystwo,chcę być za wszelką cenę czyimś kolega . Kilka dni temu znalazłam u niego cały plik z zapałek. Stwierdził ,że to na przechowanie dla kolegi w co oczywiście nie wierzę. Dziś sprzątając znalazłam używanego e papierosa. Jestem załamana. Byliśmy niedawno u psychologa i nic to nie daje.w szkole również ma zajęcia tus oraz z pedagogiem specjalnym. Jest dzieckiem wysokofunkcjonującym. Nie wiem co mam robić czy mam go straszyć policją poprawczakiem nie mam pojęcia. Wychowuję go sama. Ojca nie widział nigdy na oczy.A ja jestem w drobną osobą i żaden chyba ze mnie autorytet dla niego. Ja osobiście nie palę ani papierosów ani e papierosów. Nie piję alkoholu. Zatem nie może tego wynosić z domu. Proszę o pomoc co mam robić?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Pani syn funkcjonuje w specyficzny sposób i jest mu dużo trudniej zrozumieć i zastosować się do zasad. Dobrze, że chodzicie do psychologa i na TUS - nie należy tych zajęć zaniedbywać. w domu trzeba zawsze niestety trzymać się planu i zasad. Jeśli zasady są łamane wyciągać konsekwencje.Zawsze. Każde odstępstwo otwiera jakby furtkę do tego, że skoro raz było wolno to znaczy, że zawsze można. Do tego spokój i cierpliwość. Zapewne jest to dość trudne zwłaszcza jak wychowuje się dziecko samemu.
Proszę pomyśleć też o warsztatach dla rodziców.
Polecam książkę Trudne Dziecko Pisuli i Kołakowskiego i zastosowanie technik w niej zawartych.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu