Czy autyzm to choroba genetyczna?

Witam, czy moje dziecko może mieć większe predyspozycje do autyzmu jeżeli mój Brat ma dziecko autystyczne? Nigdy w mojej rodzinie tego zaburzenia nie było (mam 4 braci) ani w rodzinie szwagierki oraz mojego męża. Pytam, bo mój Syn ma rok, a ja doszukuję się u niego tych cech nie wiem czy słusznie się boje?

Jeśli maluch rozwija się prawidłowo, nie obserwuje Pani nietypowych zachowań, a jego rozwój jest harmonijny i spójny z normami dla wieku- warto zachować spokój. Czynniki genetyczne (co nie oznacza prostego dziedziczenia!) mają tutaj wpływ, jednakże nie tylko one (także np czynniki okołoporodowe). Dlatego zachęcałabym do spokojnej uważności i obserwacji dziecka, a w razie potrzeby konsultacji z psychologiem dziecięcym.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Całościowe zaburzenia rozwoju wiążą się z genetyką. Z pani listu wynika, że nie ma powodu do niepokoju bo dziecko rozwija się prawidłowo. Proszę nie martwić się na zapas i nie doszukiwać na siłę zaburzeń. Jeżeli wszystko jest dobrze należy skoncentrować się na zapewnieniu dziecku właściwej opieki, szczęśliwego dzieciństwa i dobrych wspomnień z tego beztroskiego czasu. Każda dobra mama się martwi o rozwój i zdrowie swojej pociechy ale nadmiar lęku może być krzywdzący.

W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Z pozdrowieniami Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu