Jak pozbyć się trądziku różowatego?

Dzień dobry Mój problem -trądzik różowaty ,zaczerwienienie twarzy z różnym nasileniem ,brałam 10 zabieg.ciekły azot -nie widzę poprawy ,choć minęło pół roku --co robić ? jak to leczyć ? Dziękuję serdecznie .

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W leczeniu miejscowym stosuje się metronidazol 0,75% i 1% w postaci żelu lub kremu.

Ponadto stosuje się kwas azelainowy (redukuje głównie zmiany zapalne - grudki i krosty), 10% sulfacetamid sodowy z 5% siarką oraz nadtlenek benzoilu (lek ten powoduje szybkie ustępowanie zmian grudkowo-krostkowych i może być stosowany u pacjentów z postacią guzowatą oraz odmianą ziarniniakową trądziku różowatego).

Spośród stosowanych miejscowo antybiotyków w terapii szczególne miejsce przypada makrolidom: erytromycynie, klindamycynie oraz tetracyklinie. W razie stwierdzenia Demodex folliculorum można zastosować krotamiton.