Jak się porozumiewać z dzieckiem autystycznym?

Witam u mojego 3,5 letniego synka stwierdzono autyzm do osrodka do ktorego nas skierowano musimy czekac 3 mies w kolejce mieszkamy obecnie w Irlandii co mozemy teraz robic przez te trzy mies oczekiwania czy szukac tu jakiejs pomocy terapii w jezyku ang czy lepiej poczekac i nie mieszac maluchowi w glowie chodzi mi o jezyk ciezko jest nam sie z nim po polsku porozumiec czy powrot na stale do polski bedzie najlepszym rozwiazaniem czy to nie bedzie zbyt restrykcyjna zmiana dla syna?

Witam,
nie wiem, czy dobrze zrozumiałam. Czy ośrodek, do którego Państwo dostali skierowanie mieści się w Polsce? Dzieci autystyczne źle reagują na zmiany, jednak czasem zmiany są konieczne jak np. przeprowadzka. Mogą Państwo udać się na konsultację do psychologa, by określić jak w okresie tych 3 miesięcy postępować z synem. Dzieci z zaburzeniami autystycznymi, często mają również kłopoty z integracją sensoryczną, można rozpocząć diagnozę pod tym kątem. W Irlandii mogą Państwo znaleźć również specjalistów mówiących po polsku (np. http://www.sensorykids.ie/lang,pl.html).

Pozdrawiam
http://www.centrum-sensis.pl

Kto postawił taką diagnozę i na jakiej podstawie......? Język nie ma znaczenia. Czy dziecko jest nadal na smoczku? ( często bywa przyczyną opóźnienia rozwoju mowy)

Jeżeli dziecko ma problemy z opanowaniem mowy, lepiej mówić do niego na razie w jednym języku. Ale niezależnie od tego, jaki to będzie, można dziecko uczyć porozumiewania się za pomocą gestów. Mogą Państwo poszukać jakiegoś "gotowego" systemu znaków, albo stworzyć wasz własny, byle konsekwentnie uczyć synka jego używania, równolegle do słów lub zamiast nich. Dzieci z autyzmem mogą nauczyć się komunikacji i rzeczywiście szkoda stracić 3 miesiące na czekanie.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

Trudno ocenić co będzie najlepszą decyzją: pozostanie w środowisku, które dziecko zna, czy zmiana.Trzeba dziecku przyjrzeć się pod kątem alergii pokarmowej, wziewnej, bo bez właściwej diety pokarmowej i sensorycznej niewiele da się zdziałać.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Na pewno nie można czekać. Proszę poszukać jakiś gabinetów specjalistycznych czy polskich terapeutów i rozpocząć zajęcia. Trzy miesiące bez terapii to bardzo dużo, a pamiętać trzeba, że dziecko musi uczestniczyć w niej stale i systematycznie.

Pozdrawiam
AM
w razie pytań jestem do dyspozycji
www.pracowniaterapeutyczna.eu

Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac