Jak się zrelaksować przed pierwszym stosunkiem?

Witam, zwracam się z problemem odnośnie pierwszego stosunku. Chciałam się zapytać jak dobrze się rozluźnić przed odbyciem stosunku, ponieważ mam problem z rozluźnieniem mięśni krocza, przez co nie możemy się z partnerem kochać, a bardzo oboje tego chcemy. Czy powodem tego jest podświadomy stres? Jestem pewna, że nie martwiłam się o nic a mimo to nie mogłam się rozluźnić na tyle ile trzeba. Nie bałam się nawet zajścia w ciążę, bo byliśmy zabezpieczeni i w moim cyklu były dni niepłodne. Zastanawiam się, czy można jakoś ćwiczyć te mięśnie aby je rozluźnić. Nie wiem jaka jest przyczyna mojego braku rozluźnienia. Tak bardzo chcemy się kochać, niestety z tego względu jest to niemożliwe. Proszę bardzo o odpowiedź i poradę co należy robić w takiej sytuacji. Na pewno jest dużo dziewczyn, które mają taki problem.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Pierwszy stosunek to dla kobiety bardzo ważne, ale i stresujące wydarzenie. Nieraz można usłyszeć różnego rodzaju mity na temat pierwszego razu, które nie zawsze zachęcają do odbycia stosunku. Dobrze, że zadbaliście wspólnie o zabezpieczenie i jesteście świadomi konsekwencji współżycia. Stres i lęk przed pierwszą penetracją mogą być nie do końca uświadomione i mogą prowadzić do trudności w odbyciu stosunku.
Warto, żebyście zadbali o jak najlepszą atmosferę (liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort). Możecie wspólnie postarać się najpierw "rozgrzać" za pomocą pieszczot.  Gra wstępna powinna trwać tak długo, jak długo Pani tego będzie potrzebowała. Warto porozmawiać także z partnerem na temat Pani oczekiwań i potrzeb. Może Pani także upewnić się, że jeśli coś będzie nie w porządku, to partner to zrozumie.
Jeśli mimo dalszych prób będzie Pani miała problem z rozluźnieniem się, to warto skorzystać z pomocy seksuologa.

Pozdrawiam